ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ 0-2: Ο Γκριζμάν της... δείχνει την κούπα!

Ιούλιος 08, 2016

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντουάν Γκριζμάν που σημείωσε και τα δύο γκολ της Γαλλίας, οι «τρικολόρ» επικράτησαν με 2-0 της Γερμανίας και πανηγυρίζουν την πρόκρισή τους στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (10/7) εκεί που ήδη περιμένει η Πορτογαλία!

Κόντρα στους Παγκόσμιους πρωταθλητές, οι οικοδεσπότες φρόντισαν να... εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και να επιστρέψουν στον τελικό του Euro έπειτα από 16 χρόνια και την κατάκτηση του τροπαίου κόντρα στην Ιταλία με τον νυν προπονητή της ομάδας Ντιντιέ Ντεσάν να σηκώνει την κούπα ως αρχηγός εκείνης της ομάδας!

Οι δύο ομάδες δημιούργησαν φάσεις στο πρώτο μέρος δίχως να καταφέρουν να σκοράρουν, ωστόσο από το... πουθενά υπήρξε σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Στις καθυστερήσεις ο Σβαϊνστάιγκερ προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά από τον Εβρά αλλά βρήκε την μπάλα με το χέρι με τον Ριτσόλι να υποδεικνύει πέναλτι και τον Γκριζμάν να μην λαθεύει και να κάνει το 1-0!

Ο Γκριζμάν της... δείχνει την κούπα!

Στο δεύτερο μέρος οι Γερμανοί έδειχναν να πατούν καλύτερα, ωστόσο η αποχώρηση του Μπόατενγκ λόγω τραυματισμού στο 60' αποδυνάμωσε κι άλλο (έλειπε και ο Χούμελς) το κέντρο της γερμανικής άμυνας. Και στο κέντρο της άμυνας δημιουργήθηκε το δεύτερο γαλλικό γκολ. Μετά από σέντρα του Πογκμπά στο 72' και διώξιμο του Νόιερ η μπάλα έφτασε στον Γκιζμάν που με σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΣΚΟΡΕΡ: 45'+2 πέν., 72' Γκριζμάν

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Κίμιχ, Χέβεντες, Τζερόμ Μπόατενγκ (61' Μουστάφι), Χέκτορ, Εμρέ Τσαν (67' Γκέτσε), Σβάινσταϊγκερ (79' Σανέ), Κρόος, Μεσούτ Εζίλ, Ντράξλερ, Τόμας Μίλερ.

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Σανιά, Ουμτιτί, Κοσιελνί, Εβρά, Πογκμπά, Ματουιντί, Μουσά Σισοκό, Παγέτ (71' Καντέ), Γκριζμάν (92' Καμπάιγ), Ζιρού (78' Ζινιάκ).