Εύκολη νίκη για τον ΔΙΑ στο ντέρμπι (BINTEO)

Μάρτιος 18, 2018
Κάνοντας μια εξαιρετική εμφάνιση στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ο ΔΙ.ΑΣ επικράτησε με 3-0 του Φοίβου Κρεμαστής για την 23η αγωνιστική της Α' κατηγορίας παίρνοντας και μια νίκη γοήτρου απέναντι στους πρωτοπόρους της βαθμολογίας. Χατζησουλεϊμάν, και Θωνιάτης (2) ήταν οι σκόρερ της ομάδας του Γιάννη Μανούσογλου.
Στα πρώτα… αναγνωριστικά λεπτά, οι γηπεδούχοι απείλησαν περισσότερο και είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 3’ με το σουτ του Μαριά που απόκρουσε ο Κεφάλας, ενώ δυο λεπτά μετά ο Πανόπουλος με νέο «κεραυνό» σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Ο Φοίβος πάντως απάντησε δυο λεπτά μετά χάρις σε απευθείας φάουλ του Γκινή με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι, όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι οι κυρίαρχοι με αποτέλεσμα να δημιουργούν συνεχώς σημαντικές φάσεις.
Το σουτ του Ιωαννίδη στο 12’ πέρασε μόλις άουτ, για να γίνει πια το 1-0 στο 24’.
Ο Πανόπουλος έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Μποϊλής έστρωσε με το κεφάλι στον Χατζησουλεϊμάν κι αυτός έπιασε γυριστό σουτ και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Κεφάλα. Δυο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου η ομάδα της Κω θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά της, αλλά το νέο γυριστό του Χατζηφούντα, αφού του στρώθηκε η μπάλα από τη σέντρα του Μποϊλή, πέρασε μόλις άουτ. Με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, στο πρώτο λεπτό του, ο Δρόσος έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Πανόπουλο, όμως ο επιθετικός του ΔΙ.ΑΣ υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ, λανθασμένα όπως διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι.
Παρόλα αυτά ο Φοίβος προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με τον Μόσχο και το σουτ του στο 52’ που έφυγε λίγο άουτ, όμως οι Κώοι είχαν και πάλι την απάντηση δύο λεπτά μετά με την κούρσα του Δρόσου και την πάσα στον Θωνιάτη, ο οποίος μέσα από την περιοχή δεν συγχώρησε το λάθος των αμυντικών, κάνοντας με σουτ το 2-0.
Η νίκη του ΔΙ.ΑΣ σφραγίστηκε στο 58' όταν από την κάθετη πάσα του Πανόπουλου για τον Χατζηφούντα, ακολουθώντας η ανατροπή εντός περιοχής από τον Κεφάλα και το πέναλτι, εύστοχα εκτελεσμένο δια… ποδός Θωνιάτη.
Στο 65’ ήταν μια …περίεργη στιγμή στον αγώνα, όταν ο Παϊζάνος έπιασε την μπάλα εντός περιοχής με το χέρι θεωρώντας ότι βγήκε άουτ και τη φάση ως μη γενόμενη. Ο Ωραιόπουλος υπέδειξε το πέναλτι, αλλά κατόπιν συνεννοήσεως με τον α’ βοηθό Αλέκο το πήρε πίσω κι έδειξε …οφσάιντ. Ένα λεπτό μετά ο Φοίβος είχε μια καλή ευκαιρία όταν άλλο ένα σουτ του Στεφανίδη κατέληξε άουτ κι αφού πια η αναμέτρηση απέκτησε το …διαδικαστικό της χαρακτήρα, ο Τογρούς σέντραρε και ο Μπεκιρλάρι δεν μπόρεσε πιάνοντας την κεφαλιά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Οι τελευταίες καλές φάσεις του αγώνα ήταν του Φοίβου στο 82’ και το 90’ με τα άστοχα σουτ του Καραγεωργίου από καλή θέση.