Έχασε και μένει πίσω ο ΔΙ.ΑΣ (Video)

Δεκέμβριος 15, 2017
Την ήττα με 3-2 γνώρισε ο ΔΙ.ΑΣ απέναντι στον Ποσειδώνα Καρπάθου για την 13η αγωνιστική και μένει πίσω σε ότι αφορά την διεκδίκηση του πρωταθλήματος αφού έμεινε στους 24 βαθμούς. Σκόρερ για τον Ποσειδώνα Καρπάθου οι Χατζημανώλης, Σπανός Μ., και Νασόπουλος ενώ για τον ΔΙΑ σκόραρε ο Μπεκιρλάρι (2).
Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο αφού και οι δύο ομάδες φάνηκε περισσότερο να προσέχουν τα νώτα τους και να απειλούν κυρίως από στημένες μπάλες. Ο ΔΙ.ΑΣ προσπάθησε απ’ τα πλάγια να πατήσει την περιοχή του Γαλάνη αλλά η ομάδα της Καρπάθου είχε κλείσει καλά τους διαδρόμους και μάλιστα πριν το φινάλε του πρώτου μέρος άνοιξε το σκορ.
Στο 43’ ο Σπανός Μ. εκτέλεσε το φάουλ οι αμυντικοί του ΔΙΑ αδράνησαν και ο Χατζημανώλης με κοντινή προβολή έκανε το 1-0 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Με το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα όταν στο 50’ μετά από παράλληλη μπαλιά του Δράκου ο Νασόπουλος με πλασέ στη κίνηση έκανε το 2-0.
Ο Γιάννης Μανούσογλου έκανε μαζεμένες τρεις αλλαγές προσπαθώντας να αλλάξει την εικόνα της ομάδας και άμεσα μείωσε στο σκορ με τον Μπεκιρλάρι ενώ πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση.
Ο ΔΙ.ΑΣ είχε τον έλεγχο και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ αλλά ο Ποσειδώνας στην κόντρα επίθεση ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη αφού μετά από ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Δράκο και Σπανό Μ. ο τελευταίος αφού πέρασε και τον Μιχαλάκη έκανε το 3-1 στο 77ο λεπτό.
Το μόνο που άλλαξε μέχρι το φινάλε ήταν η μείωση του σκορ απ’ τον Μπεκιρλάρι με πέναλτι στο 93’ ο οποίος έτσι διαμόρφωσε το τελικό 3-2.
Ο κορυφαίος
Πολλές κερδισμένες μάχες, βοήθειες στην άμυνα και δύο ασίστ για τον Λευτέρη Δράκο που ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης.
Χωρίς πρόβλημα οι Παπαγιαννίδης, Μοσχάτος και Κούτσης.
Ποσειδών Καρπάθου: Γαλάνης, Κεσίδης, Κούτολο, Χατζημανώλης, Φασουλέτος, Σπανός Ι, Φελούζης (78′ Βιλανούτσι), Τσιαβέλης, Δράκος (87′ Καουκάκης Γ), Σπανός Ε (82′ Κοντονικόλας), Νασόπουλος (60′ Καουκάκης Χ).
ΔΙ.ΑΣ: Mιχαλάκης, Δουγέκος, Καράλιαμης, Ιωαννίδης, Χατζησουλεϊμάν (55′ Γκεστένια), Πης, Συνεσίου (55′ Χατζηφούντας), Βλαντιμίροφ, Μπεκιρλάρι, Τογρού, Ζιώγας (55′ Μαργαρίτης).