Europa League: Γερμανικός "τυφώνας" χτύπησε... τον Αστέρα Τρίπολης

Οκτώβριος 02, 2015

Δίχως να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση, ο Αστέρας Τρίπολης γνώρισε τη συντριβή στη Γερμανία από τη Σάλκε με 4-0 για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Σπάρτα Πράγας επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 2-0.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη κατάφερε να είναι ανταγωνιστική μόνο στα πρώτα 25 λεπτά, καθώς στη συνέχεια κατέρρευσε, δεχόμενη το ένα γκολ μετά το άλλο. Οι Γερμανοί, δίχως να πιάσουν κάποια ιδιαίτερη απόδοση, φιλοδώρησαν στο ρελαντί με τέσσερα τέρματα τους ακίνδυνους Αρκάδες, οι οποίοι θα πρέπει την επόμενη αγωνιστική να πάρουν βαθμό ή βαθμούς στην έδρα του ΑΠΟΕΛ.

Ο αγώνας

Ο Αστέρας Τρίπολης στεκόταν εξαιρετικά για 25 λεπτά απέναντι στη Σάλκε. Όντας πολύ καλός ανασταλτικά, κατάφερε να μην κινδυνέψει καθόλου στο πρώτο μίσο του πρώτου ημιχρόνου. Μία αδράνεια, όμως, των αμυντικών των φιλοξενούμενων ήταν αρκετή για τους Γερμανούς να ανοίξουν το σκορ. Στο 28' ο Ρίτερ έκανε σέντρα από δεξιά, ο Ντι Σάντο πετάχτηκε στο κέντρο της άμυνας και έκανε το 1-0. Ο Αστέρας κατέρρευσε και η Σάλκε διπλασίασε τα τέρματα της στο 37', με τον Ντι Σάντο να σκοράρει ξανά, αυτή τη φορά με καρφωτή κεφαλιά. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 45', όταν ο Ντι Σάντο πέτυχε χατ τρικ, κάνοντας το 3-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Αστέρα Τρίπολης να μην απειλεί καθόλου την εστία της Σάλκε. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έσβησαν τις μηχανές τους στο δεύτερο μέρος, κατάφεραν να πετύχουν και τέταρτο τέρμα στο 84' με σκόρερ τον Χούντελαρ.

Σάλκε: Φάρμαν, Ρίτερ, Χέβεντες, Μάτιπ, Κολάσινατς, Γκάις (46’ Αϊχάν), Γκoρέτσκα (73' Μάγιερ), Χόιμπεργκ, Σανέ, Ντι Σάντο (63’ Τσούπο Μοτίνγκ), Χούντελαρ

Αστέρας Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Λούι, Σανκαρέ, Γκοϊάν (69' Φούντας), Γιαννούλης, Έντερσον (79' Κουρμπέλης), Ιγκλέσιας, Ζησόπουλος, Χαμντανί, Μάσα (59’ Τσοκάνης), Γιάννου