Euroleague-TOP 16 (10η αγωνιστική): Ζαλγκίρις Κάουνας-Παναθηναϊκός 76-70

Μάρτιος 14, 2015

Ο Παναθηναϊκός «σκόνταψε» στο Κάουνας και απώλεσε σπουδαία ευκαιρία να εξασφαλίσει σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» έχασαν 70-76 από τη Ζαλγκίρις για τη 10η αγωνιστική της φάσης των «16», υπέστησαν την πέμπτη ήττα στον 5ο όμιλο, ενώ οι Λιθουανοί διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για πλασάρισμα στην τετράδα (ρεκόρ 4-6), που θα τους στείλει στα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 39-28, 55-55, 76-70

Ο Παναθηναϊκός για ένα ακόμα παιχνίδι στην Ευρωλίγκα μπήκε νωθρά στο παρκέ και έδειξε νευρικότητα στις επιθετικές του επιλογές ενώ για ένα ακόμα δεκάλεπτο «πληγώθηκε» από τα επιθετικά ριμπάουντ του αντιπάλου. Οι «πράσινοι» ήταν αρκετά άστοχοι στην πρώτη περίοδο καθώς είχαν μόλις ένα εύστοχο τρίποντο σε πέντε προσπάθειες ενώ είχαν ένα 50% στα σουτ εντός πεδιάς.
Αντίθετα, οι Λιθουανοί έδειξαν μεγαλύτερη σταθερότητα στις επιλογές τους και με πρωταγωνιστή τον Γιανκούνας, ο οποίος πέτυχε έξι πόντους στην πρώτη περίοδο, πήγαν μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο με 17-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε καθώς η Ζάλγκιρις κρατούσε την μπαγκέτα και ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ.

Και σε αυτή την περίοδο οι «πράσινοι» έδειχναν να μην έχουν ξεκάθαρο επιθετικό πλάνο με τον Παππά να αποτελεί τη μοναδική απειλή για τους Λιθουανούς και αυτό φάνηκε και από τους επτά πόντους σε επτά λεπτά συμμετοχής.

Αντίθετα, η Ζάλγκιρις εκμεταλλευόταν στο έπακρο τα κενά αλλά και τα λάθη της ομάδας του Ιβάνοβιτς και διατηρούσε με ευκολία μάλιστα το προβάδισμά της, έχοντας σε αρκετά καλή μέρα τα γκαρντ της. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με την άμυνά τους να διατηρηθούν κοντά στο σκορ αλλά ήταν τόσο μεγάλη η επιθετική τους δυστοκία αλλά και τόσο εμφανής η έλλειψη συγκέντρωσης που η Ζάλγκιρις έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά στο 16ο λεπτό (32-20).

Αυτό το έργο διατηρήθηκε έως το τέλος του πρώτου μέρους με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 39-28 υπέρ των γηπεδούχων με τον Παναθηναϊκό να είναι πολύ κακός παραγωγικά και χαρακτηριστικό είναι τα 2/12 (!) τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε και έπαιξε έτσι όπως πρέπει να παίζει μια ομάδα με την ιστορία του «τριφυλλιού».

Έτσι, μέσα σε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, οι φιλοξενούμενοι, με μπροστάριδες τους Γιάνκοβιτς και Παππά, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και επέστρεψαν από το -11, μειώνοντας μάλιστα στον πόντο (42-41).

Ωστόσο, η ανατροπή έμεινε ... μισή καθώς η Ζάλγκιρις κατάφερε να ξεπεράσει αυτή την καθίζηση που υπέστη στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους και μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμά της, αυξάνοντας μάλιστα στη συνέχεια της περιόδου.

Κάθε φορά όμως που οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να αυξήσουν τη διαφορά στο σκορ ο «σεληνιασμένος» Παππάς ήταν αυτός που είχε τις λύσεις και κρατούσε την ομάδα του σε απόσταση βολής.

Ο Έλληνας γκαρντ μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου είχε το «απόλυτο» με 16 πόντους, μετρώντας 4/4 τρίποντα και 2/2 δίποντα. Οι «πράσινοι» πραγματικά μεταμορφώθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς μέτρησαν 6/7 τρίποντα.

Έτσι, το παιχνίδι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ισόπαλο (55-55) με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι για σκληρά νεύρα με το σκορ να εναλλάσσει διαρκώς χέρια και τα καλάθια να διαδέχονται το ένα το άλλο.

Η Ζάλγκιρις προσπαθούσε κυρίως με σουτ εντός πεδιάς να απειλήσει αλλά ο Παναθηναϊκός είχε τις λύσεις κάθε φορά που οι Λιθουανοί περνούσαν μπροστά στο σκορ.

Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν πολλά, συνεχόμενα λάθη ενώ έχασαν και το ρυθμό που είχαν στην επίθεση με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 76-70 .

Ζαλγκίρις Κάουνας (Κράπικας): Τσέρι 18(3), Λεκαβίτσιους 2, Βένε 7, Σονγκάιλα 3, Γιανκούνας 14(1), Γιαφτόκας 4, Μιλάκνις 12(4), Άντερσον 13(2), Ουλανόβας 3(1)

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 2, Γιάνκοβιτς 11(3), Φώτσης 3(1), Νέλσον 1, Παππάς 21(4), Μαυροκεφαλίδης 7(1), Διαμαντίδης 5, Γκιστ 8, Μπατίστα 10, Μπλουμς, Λαουάλ 2