Εθνική πόλο: Στα προημιτελικά του παγκόσμιου η Εφήβων

Αύγουστος 30, 2016

Την πρώτη θέση στον Α΄ όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου εξασφάλισε η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των εφήβων.

Το συγκρότημα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου νίκησε 14-11 τη Ρωσία, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, και εξασφάλισε το “εισιτήριο” για τους προημιτελικούς, ενώ περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλό του στους “8” η οποία θα είναι μία κατά πάσα πιθανότητα μία εκ των Ουγγαρία, Ιταλία..

Πρώτος σκόρερ της “γαλανόλευκης” ήταν ο Γαρδίκας που πέτυχε 7 γκολ, ενώ η εθνική ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στον Α΄ όμιλο αύριο (10:00) με αντίπαλο την Κολομβία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ελληνική ομάδα, η οποία προηγήθηκε με 4-2 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια οι Ρώσοι ισοφάρισαν σε 4-4, όμως ένα επιμέρους 6-1 στα έξι τελευταία λεπτά του δευτέρου οκταλέπτου, έφεραν το σκορ ημιχρόνου στο 10-5.

Στη συνέχεια η Εθνική μας έφτασε σε προβάδισμα 11-5, όμως η Ρωσία κατάφερε να μειώσει στα δύο γκολ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου με ένα δικό της 5-1 (12-10).

Στο τελευταίο οκτάλεπτο η Εθνική μας μπήκε αποφασισμένη να φτάσει στην νίκη και με δύο γκολ των Γαρδίκα και Γκιουβέτση πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (14-10). Η άμυνα της ελληνικής ομάδας ήταν εκπληκτική και το μόνο που κατάφεραν οι Ρώσοι ήταν να πετύχουν ένα γκολ 0:19 πριν την λήξη του αγώνα, με το οποίο διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα του αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 6-3, 2-5, 2-1.

Ελλάδα (Χατζηθεοδώρου) Γαρδίκας 7, Νικολαΐδης 2, Γιαννόπουλος 1, Γκιουβέτσης 2, Παπασηφάκης 1, Δελαγραμμάτικας 1.

Ρωσία (Ερίσοφ) Μελέντεφ 2, Κουτσερένκο 2, Ζινούροφ 1, Πρόνιν 1, Σεΐκιν 4, Κρουγκ 1.