Εθνική Ελλάδος: Εύκολα 86-70 το Μεξικό - Η εκπληκτική τάπα του Θανάση Αντετοκούνμπο (βίντεο)

Ιούλιος 07, 2016

Αντίπαλος της Εθνικής στον ημιτελικό της Παρασκευής θα είναι η Κροατία

Αφού για 20 λεπτά η Εθνική ομάδα μπάσκετ κυνηγούσε το σκορ κόντρα στους μαχητικούς Μεξικάνους, χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους και να οδηγηθούμε στην εύκολη νίκη με 86-70.

Μια νίκη που μας έδωσε την πρώτη θέση στον όμιλο και έτσι οριστικά στον ημιτελικό του προ-Ολυμπιακού τουρνουά που διεξάγεται στο Τορίνο θα αντιμετωπίσουμε το απόγευμα της Παρασκευής την Κροατία.

Πρώτος σκόρερ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 21 πόντους, με τον Μπουρούση να συνεισφέρει 16 και τον Θανάση Αντετοκούνμπο 12.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Εθνική παρουσίασε την ίδια εικόνα που είχε και στον αγώνα με το Ιράν στην πρεμιέρα του προ-Ολυμπιακού τουρνουά.

Το αρχικό 3-0 με το οποίο προηγηθήκαμε, μετατράπηκε γρήγορα σε 4-9 καθώς οι Μεξικάνοι έβρισκαν εύκολους τρόπους για να διασπάσουν την ελληνική άμυνα.
Την ίδια ώρα στην επίθεση κάναμε πολλά και επιπόλαια λάθη με αποτέλεσμα το Μεξικό να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι τη λήξη έστω και με βραχεία κεφαλή (16-15).

Το Μεξικό έφτασε στο +4 (19-15) με την έναρξη της β’ περιόδου, αλλά η ενέργεια που έδωσαν με την είσοδο τους οι Αθηναίου, Μάντζαρης, Θανάσης Αντετοκούνμπο βοήθησαν την ομάδα του Κατσικάρη να ανεβάσει στροφές και να προηγηθεί με 23-20.

Αυτό το ξέσπασμα όμως δεν είχε και την ανάλογη συνέχεια, καθώς οι Μεξικάνοι μας εγκλώβισαν και πάλι στο παιχνίδι τους, τρέχοντας πάλι ένα νέο σερί 2-9 για να γίνει το σκορ 25-29 και να κλείσει το ημίχρονο με την Εθνική να είναι πίσω με ένα καλάθι (33-35) έχοντας μέτρια ποσοστά (3/10 τρίποντα, 8/19 δίποντα).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως μπήκε μια άλλη ομάδα στο παρκέ και μέσα σε λίγα λεπτά το -2 έγινε +11 με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να προηγείται 44-55 χάνοντας μόλις δύο σουτ!

Το Μεξικό δεν είχε πλέον δυνάμεις και φαντασία στο παιχνίδι του για να παραμείνει ανταγωνιστικό κι όσο περνούσε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε με τον Φώτη Κατσικάρη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-33, 48-60, 70-86.
ΜΕΞΙΚΟ (Βαλντεόμιλος): Στολ 8 (2), Ράμος 4, Τοσκάνο 3 (1), Γκουτιέρες Χ. 10 (1), Γκουτιέρες Ι. 2 (11 ριμπ.), Κρους 19 (2), Ερνάντες 14 (4), Μέντες 8 (2), Μάτα 2, Ζαμόρα.
ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης 7 (1 τρίπ., 7 ασ.), Μπουρούσης 16 (9 ριμπ.), Μάντζαρης, Αγραβάνης 7 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης 2, Περπέρογλου 7 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 21 (3), Κουφός 7, Αντετοκούνμπο Θ. 12.