Ελλάδα από τα παλιά! Σπουδαίο διπλό επί της Ολλανδίας [βίντεο]

Σεπτέμβριος 02, 2016
Με εμφάνιση που θύμισε κάτι από την Εθνική του παρελθόντος και σαφώς άφησε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον (ιδιαίτερα με αυτή του πρώτου μέρους) η Ελλάδα επικράτησε με 2-1 της Ολλανδίας σε φιλικό που έγινε στο «Φίλιπς Στάντιον» του Αϊντχόφεν κι έδειξε ότι είναι πανέτοιμη να μπει με... αέρα νικητή στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 (6/09 το πρώτο ματς με το Γιβραλτάρ).

Μετά από 7 ήττες και μία ισοπαλία στα παιχνίδια με τους "οράνιε", το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να "σπάσει" την εις βάρος της παράδοση και "χαμογέλασε" ύστερα από μεγάλο χρονικό διάστημα, μιας και πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση. Η "γαλανόλευκη" βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά έφερε... τούμπα το παιχνίδι, δείχνοντας πως βαδίζει στον σωστό δρόμο.

Ο αγώνας:

Η "γαλανόλευκη" ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Βαϊνάλντουμ στο 14', έπειτα από φθηνό λάθος του Παπασταθόπουλου, κυκλοφόρησε αρκετά καλά την μπάλα, ενώ είχε καλή αμυντική λειτουργία. Αφού πρώτα η Εθνική απείλησε με το εξαιρετικό σουτ του Φορτούνη στο 21', έφερε το παιχνίδι στα ίσια, ο Κώστας Μήτρογλου έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1) με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Τοροσίδη. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 1-1, με την Εθνική μας ομάδα να κερδίζει τις εντυπώσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μίχαελ Σκίμπε έκανε αρκετές αλλαγές. Οι Καπίνο, Σταφυλίδης, Κυριάκος Παπαδόπουλος και Μπακασέτας μπήκαν στο ματς και αντικαταστάθηκαν οι Καρνέζης, Μανωλάς, Τοροσίδης, Χολέμπας. Στο 56' ο Φορτούνης τραυματίστηκε και τη θέση του πήρε ο Γιαννιώτας.

Οι Ολλανδοί ήταν αρκετά απειλητικοί στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον Γιάνσεν να χάνει ορισμένες καλές ευκαιρίες για γκολ. Το τέρμα τελικά το πέτυχε η "γαλανόλευκη" στο 74'. Ο Μήτρογλου έφυγε στην κόντρα, μετά το κλέψιμο του Μάνταλου, έκανε το σουτ, απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ολλανδίας, αλλά ο επερχόμενος Γιαννιώτας πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1 για την Εθνική μας.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι Ολλανδοί δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, με τη "γαλανόλευκη" να κρατάει εύκολα το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά. Πλέον, η Εθνική ομάδα με καλή ψυχολογία και αυτοπεποίθηση στρέφει την προσοχή της στην πρώτη μάχη των προκριματικών του Μουντιάλ της Ρωσίας. Την ερχόμενη Τρίτη (6/9), η γαλανόλευκη αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Γιβραλτάρ, έχοντας ως αποκλειστικό στόχο τη νίκη.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ντ.Μπλιντ): Ζουτ, Βίλεμς (80΄ Ντοστ), Μπλιντ, Μπρούμα, Φέλτμαν, Σνάιντερ (66΄ Πρόπερ), Στρούτμαν (66΄ Χέντριξ), Βαϊνάλντουμ (72΄ Κλάασεν), Προμές (72΄ Νάσριχ), Μπερκχάις, Γιάνσεν

ΕΛΛΑΔΑ (Μ.Σκίμπε): Καρνέζης (46΄ Καπίνο), Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (46΄ Παπαδόπουλος), Τζαβέλλας, Τοροσίδης (46΄ Μπακασέτας), Σάμαρης, Μανιάτης, Μάνταλος (83΄ Καρέλης), Φορτούνης (56΄ Γιαννιώτας), Χολέμπας (46΄ Σταφυλλίδης), Μήτρογλου