Champions League: Θρίαμβος της Μπαρτσελόνα - Διέλυσε 3-0 την Μπάγερν Μονάχου

Μάιος 07, 2015

Μεγάλο φαβορί για τον τελικό του Βερολίνου είναι η Μπαρτσελόνα. Ο Λιονέλ Μέσι εκεί που ο Μάνουελ Νόιερ έδειχνε ανίκητος, οδήγησε τους Καταλανούς στο επιβλητικό (αλλά όχι εύκολο) 3-0 κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου στο «Καμπ Νου».

Φοβερό ματς από τα πρώτα λεπτά στο «Καμπ Νου». Το γεγονός ότι η Μπάγερν «τόλμησε» να παίξει με πολύ ψηλά την αμυντική της γραμμή βοήθησε τόσο τον ρυθμό του παιχνιδιού όσο και την Μπαρτσελόνα, που έχασε μεγάλες ευκαιρίες στο 12’ και στο 15’ για να ανοίξει το σκορ, όμως πρώτα ο Νόιερ σταμάτησε τον Σουάρες κι εν συνεχεία ο Ραφίνια έδιωξε την προβολή του Νεϊμάρ. Απ’ την πλευρά τους οι Βαυαροί, πήγαν σε ήρεμο τέμπο, βρίσκοντας στην πρώτη τους φάση μοναδική ευκαιρία για να προηγηθούν (18’), αλλά ο Λεβαντόφσκι αν και αμαρκάριστος αστόχησε.

Το ένα και μοναδικό… μήνυμα των Γερμανών ήταν αρκετό για να κάνει πιο προσεκτικούς τους «μπλαουγκράνα», καθώς ο Λουίς Ενρίκε δεν ήθελε με τίποτα να δει το «μηδέν» να χάνεται. Το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έγιναν ελαφρώς πιο… συντηρητική περιόρισε και την Μπάγερν, που όμως αμυνόταν πλέον με μεγαλύτερη άνεση. Όταν βέβαια η άμυνα «χανόταν» στον ρυθμό των Καταλανών, ο Νόιερ ήταν και πάλι εκεί. Όπως στη φάση του 40ου λεπτού, που έβαλε νέο μεγάλο «stop» αυτή την φορά σε κοντινό σουτ του Ντάνι Άλβες, διατηρώντας το 0-0 μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Πολύ καλύτερο ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Γκουαρντιόλα μπήκε πολύ δυνατά, αιφνιδιάζοντας την Μπαρτσελόνα, που είδε τον ρυθμό του πρώτου 45λεπτου να κόβεται απότομα. Το πρόβλημα για την Μπάγερν ήταν ότι δεν μπορούσε να βγάλει τελικές προσπάθειες προς την αντίπαλη εστία, την στιγμή που οι Καταλανοί πρόλαβαν να προσαρμόσουν το παιχνίδι τους στις αντεπιθέσεις. Κάπως έτσι, ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, όταν ο Μέσι έβγαζε τετ-α-τετ τον Νεϊμάρ, αλλά ο Νόιερ πρόλαβε να βγει εγκαίρως και να απομακρύνει.

Με το πέρασμα των λεπτών το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό. Τα «αίματα» άναψαν μετά από αρκετή ώρα και αυτό λειτούργησε υπέρ των γηπεδούχων, που είδαν το «Καμπ Νου» να ξυπνάει. Εκεί που η Μπάρτσα έδειχνε να έχει εξαντλήσει όλα τα μέσα για να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ, ήρθε η ώρα του Μέσι, που με σουτ έξω από την περιοχή τον ξεγάλασε ανοίγοντας το σκορ στο 77ο λεπτό. Το γήπεδο πήρε… φωτιά, η Μπάγερν για πρώτη φορά έδειξε να τα έχει χαμένα και ο Αργεντινός δεν έδειξε έλεος. Τρία λεπτά μετά το πρώτο του τέρμα, «χόρεψε» τον Μπόατενγκ και με εξαιρετικό σκάψιμο της μπάλας έκανε το 2-0. Οι Βαυαροί προσπάθησαν να πετύχουν ένα γκολ, όμως τα πράγματα είχαν εφιαλτική κατάληξη. Ο Μέσι ξαναχτύπησε, έβγαλε τετ-α-τετ τον Νεϊμάρ και εκείνος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη πλασάροντας σωστά για το 3-0.

Διαιτητής: Νικολά Ριτσόλι (Ιταλία)

Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Μαστσεράνο, Ντάνι Άλβες, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ

Μπάγερν (Πεπ Γκουαρντιόλα): Νόιερ, Μπόατενγκ, Μπενάτια, Μπερνάτ, Ραφίνια, Λαμ, Αλόνσο, Σβαϊνστάιγκερ, Αλκάνταρα, Μίλερ (79’ Γκέτσε), Λεβαντόφσκι