"Mάγκας" Ιπποκράτης στην Γλυφάδα

Ιανουάριος 18, 2015

Την ώρα που Ολυμπιακός Βόλου και Παναθλητικός έπαιρναν σημαντικές νίκες κόντρα σε Αθηναϊκό και ΠΑΟΚ αντίστοιχα και ο Ιπποκράτης κινδύνευε να βρεθεί μέχρι και προτελευταίος στην βαθμολογία,

η ομάδα του Γιάννη Παπούλη κατάφερε να πετύχει ένα σπουδαίο διπλό στην Γλυφάδα κόντρα στην Τερψιθέα με 71-84.

Η ομάδα του νησιού μας ήταν κυρίαρχη σε όλο το ματς και κατάφερε μάλιστα να ανοίξει αρκετές φορές την διαφορά, έχοντας το +12 πέντε λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, αλλά έχασε την αυτοσυγκέντρωση της και το πλήρωσε αφού οι γηπεδούχες πήγαν το ματς στην παράταση.

Ωστόσο εκεί μίλησε το καθαρό μυαλό και ο Ιπποκράτης Kos Hotel δείχνοντας και στο παρκέ ότι είναι πιο ποιοτική ομάδα πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό, που αυτήν την στιγμή ανεβάζει την ομάδα στην 6η θέση και την βγάζε απ’ την διαδικασία των πλέι άουτ.

Ο Ιπποκράτης ήταν πολύ καλά διαβασμένος στη Γλυφάδα, έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και οι αθλήτριες του ήταν πιο πεισμωμένες από ποτέ. Από την αρχή του αγώνα, οι Κώες πήραν το προβάδισμα στο σκορ και δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα στην Τερψιθέα ότι θα μπορούσε να κερδίσει. Το 18-22 της α’ περιόδου, έγινε 20-26 (12’) και 26-33 (16’), με τον Ιπποκράτη να παίζει ομαδικά και σωστά.

Η επιστροφή της Ζωής Κεχαγιά έδωσε άλλη δυναμική στις Κώες, που έκλεισαν το ημίχρονο με 31-40, ενώ στο γ’ δεκάλεπτο ξέφυγαν ακόμη και με +13 (32-45 στο 23’). Παρά την αντίδραση των γηπεδούχων (37-47 στο 26’), ο Ιπποκράτης ήταν καλύτερος και οι παίκτριες του έκαναν κατάθεση ψυχής στο παρκέ (45-57 στο 35’). Ότι έχτιζαν πάντως επί 35 λεπτά οι φιλοξενούμενες παραλίγο να το γκρεμίσουν, με την Τερψιθέα να κάνει την αντεπίθεση της και να μειώνει σε 61-64 στο 39’, ενώ κατάφερε να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-22, 31-40 (ημ.), 40-51, 66-66 (κ.α.), 74-81
Διαιτητές: Τσαχάκης- Παυλόπουλος

ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Παπασπυριδάκος): Βαλέτα 14, Σύρρα 5, Αξιοπούλου 8, Ισκιόγλου 8, Στεφάνου 5, Ουίλιαμς 24, Σπηλιώτη 10, Τζάρου.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπούλης): Χελιώτη 4, Σταμόγλου, Κάλντγουελ 26, Κασάπογλου 7, Πατμίου, Γούναρη 10, Κεχαγιά 21, Σβύνου, Σαράγια, Δρεττάκη, Γιαννακοπούλου 6, Κουφογιάννη 7.